fbpx

Blog

Poznaj naszą wiedzę.
15
sie

Atopowe zapalenie skóry – jedna z najbardziej dokuczliwych dermatoz współczesnych czasów

Na atopowe zapalenie skóry (AZS) cierpi około 20% ludzi na świecie, z czego zdecydowana większość to mieszkańcy Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych. Pomimo olbrzymiego postępu medycy, na tzw. egzemę wciąż nie wynaleziono lekarstwa. Co gorsze, głównym objawem tego schorzenia jest nieprzyjemne swędzenie – często bardziej dokuczliwe aniżeli ból. Aby choroba nieco się wyciszyła przede wszystkim należy dbać o odpowiednią pielęgnację skóry, a więc dokładne jej natłuszczanie i nawilżanie (zwłaszcza po kąpieli lub po pływaniu w basenie).

Przyczyny AZS

Dermatolodzy wymieniają trzy główne przyczyny egzemy, które współistnieją i wzajemnie na siebie wpływają. Pierwszym czynnikiem są geny, wykazujące predyspozycje do reakcji alergicznych. Kolejnym – nieprawidłowo funkcjonujący układ immunologiczny. Wreszcie ogromne znaczenie odgrywają czynniki środowiskowe, czyli alergeny (np. roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt, pleśń, produkty spożywcze, chemikalia).

Objawy atopowego zapalenia skóry

Pierwszą oznaką AZS jest dokuczliwe swędzenie, które uniemożliwia spokojny sen i koncentrację podczas codziennych zajęć. Następnie skóra staje się bardzo sucha, a w miejscach takich jak zagięcia pod kolanami czy przy łokciach pojawiają się czerwone grudki, które z czasem zmieniają się w ropne krostki. Czerwone plamy pokrywające często niemal całe ciało przypominają liszaj. Ostatecznie skóra staje się prawie przezroczysta, wyraźnie przebijają przez nią żyły.

Kuracja

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest dość trudnym i długotrwałym procesem. Osoby, u których objawy po raz pierwszy wystąpiły w bardzo wczesnym wieku niestety mają niewielkie szanse na zupełne wyzdrowienie. Jeszcze kilka lat temu jedynym lekarstwem przynoszącym ulgę w egzemie były kremy na bazie sterydów. Niestety przy okazji sprawiały one, że skóra robiła się cienka niczym pergamin. Na szczęście dziś w większości przypadków wystarczają maści przeciwzapalne, które wykazują działanie podobne do sterydów, lecz nie niszczą skóry. Sterydami (np. cyklosporynami) lub lekami immunosupresyjnymi leczy się wyłącznie najcięższe przypadki.

Leave a Reply