fbpx

Blog

Poznaj naszą wiedzę.
15
cze

Choroby skóry – przyczyny, przykłady i leczenie

Choroby skórne nazywane przez lekarzy specjalistów dermatozami, mimo niezwykłego postępu medycyny wciąż dotykają wielu ludzi. Przy tym są niestety dość kłopotliwe, gdyż raczej ciężko jest je na stałe wyleczyć. Ich objawy są nieprzyjemne, drażniące i nierzadko bardzo zawstydzające.

Przyczyny dermatoz

Nawet dziś, w XXI wieku niezwykle często można spotkać się z opinią, że dermatozy są efektem braku higieny. Oczywiście nie jest to prawdą. To raczej nadmierna dbałość o higienę, zbyt częste, wręcz obsesyjne używanie środków kosmetycznych zniszczyć może naturalną florę bakteryjną ciała, a w skutku doprowadzić do mało przyjemnych schorzeń. Choroby skórne ze względu na przyczyny ich występowania dzieli się na: bakteryjne, grzybiczne, pasożytnicze, wirusowe, autoimmunologiczne, alergiczne, genetyczne, wywołane czynnikami fizykalnymi, zawodowe, choroby tkanki łącznej, osutki polekowe oraz nowotwory.

Najczęściej występujące choroby skórne

Zdecydowanie najbardziej pospolitą dermatozą jest trądzik. Cierpi na niego szczególnie młodzież w okresie dojrzewania. Przeprowadzone badania mówią o ponad 80% dziewcząt i chłopców dotkniętych tym schorzeniem. Niestety trądzik nie zawsze mija wraz z wiekiem. U dorosłych może bowiem przeistoczyć się w znacznie dokuczliwszy trądzik różowaty, który pojawia na twarzy w postaci rumienia oraz grudek i krost. Najczęściej natomiast pacjenci zwracają się do dermatologów z problemem grzybicy – skóry, stóp, paznokci, drożdżycą błon śluzowych, zajadami przy ustach bądź łupieżem pstrym. Popularną chorobą o podłożu genetycznym jest zaś łuszczyca. Charakterystyczne zmiany skórne o dużej powierzchni pojawiają się zwłaszcza w okolicach kolan, łokci i na głowie. Prócz tego dermatozą wrodzoną jest atopowe zapalenie skóry, potocznie zwane egzemą.

Pora na wizytę u dermatologa

W dobie internetu coraz częściej szukamy informacji na temat różnych chorób i dolegliwości w sieci. Na podstawie zamieszczanych artykułów i postów internautów sami próbujemy się zdiagnozować. Niestety zapominamy przy tym, że większości tych tekstów pisana jest przez zwykłych ludzi, którym daleko do zdobycia dyplomu medycyny. Jeśli na naszym ciele pojawiają się niepokojące zmiany, czym prędzej należy zwrócić się do dermatologa. Zwłaszcza, gdy od dłuższego czasu nie możemy poradzić sobie z krostkami i wypryskami, nasza skóra jest bardzo sucha, podejrzewamy wystąpienie grzybicy, lub gdy przeszkadza nam jakieś znamię.

Leave a Reply