fbpx

Blog

Poznaj naszą wiedzę.
30
lip

Depilacja laserowa dawniej i dziś – kosmetologiczna rewolucja

Tak, jak kiedyś włoski pod pachami (również damskimi), na nogach i w okolicach intymnych nikomu nie przeszkadzały, tak od kilkunastu już lat głośno mówi się o tym, jak bardzo są niehigieniczne, a przy tym nieestetyczne. I rzeczywiście kolorowa prasa, świat mody i Hollywood oraz poradniki dotyczące zdrowia i urody sprawiają, że regularna depilacja to absolutnie standardowy zabieg – tak samo jak kąpiel, nawilżanie twarzy czy chodzenie do fryzjera. Moda na idealnie gładkie ciało to inspiracja dla wielu naukowców, którzy działają na polu dermatologii, kosmetologii i medycyny estetycznej. Chcąc ułatwić kobietom i mężczyznom żmudny proces golenia niepożądanego owłosienia za pomocą jednorazowych maszynek czy też bolesnego depilatora lub wosku postanowili skonstruować narzędzie, które umożliwiłoby pozbycie się włosków raz na zawsze. I tak wynaleziono laser.

Pierwsze lasery i próby depilacji za pomocą wiązki światła

Po raz pierwszy lasera w celu depilacji użyto w II połowie XX wieku. Ówczesne narzędzia były jednak zbyt niebezpieczne, gdyż poza cebulką włosa uszkadzały również jego pigment. Poza tym wykazywały niezwykle negatywny wpływ na skórę. Podejmowano więc dalsze próby. I tak, w latach 70. skonstruowano kolejną maszynę – niestety zbyt dużą i nieporęczną, aby znalazła zastosowanie w dermatologii i kosmetologii. Jednak amerykański naukowcy nie poddawali się i wreszcie w 1983 roku stworzyli laser, który jako pierwszy został zaakceptowany przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Niestety miał on pewien mankament, mianowicie włosy odrastały już po 3 miesiącach od depilacji.

Depilacja laserowa w XXI wieku – najnowocześniejsze technologie

Współcześnie lasery po przyłożeniu ich głowicy do skóry emitują wiązkę światła, która przenika aż do mieszka włosa, gdzie pochłaniana jest melanina (barwnik odpowiadający za kolor włosów). W procesie tym zniszczeniu ulega cebulka włosa wraz z całą macierzą. Co prawda zabieg należy powtórzyć około 4-6 razy, gdyż laser wychwytuje jedynie włosy w fazie wzrostu, następującej co kilka tygodni, jednakże później przez wiele lat cieszyć się można idealnie gładką skórą.

Leave a Reply