fbpx

Blog

Poznaj naszą wiedzę.
01
lip

Dermatologia dziecięca – choroby skórne najmłodszych

Niestety, choroby skóry nierzadko dotykają również dzieci i to już od pierwszych miesięcy ich życia. Aby walka z dermatozami występującymi u najmłodszych była skuteczniejsza oraz przynosiła jak najlepsze efekty powstał osobny dział medycyny – pediatria dermatologiczna. Lekarze działający na tym polu zajmują się badaniem, opisywaniem i leczeniem dziecięcych schorzeń pojawiających się na powierzchni ciała, a także właściwą pielęgnacją delikatnej i narażonej na działanie wielu negatywnych czynników skóry małych pacjentów. Przedstawiamy Państwu najczęstsze przyczyny i rodzaje dermatoz.

Schorzenia genetyczne

Dziedziczne choroby skóry na szczęście występują u ludzi niezwykle rzadko i zazwyczaj ujawniają się maksymalnie w drugim roku życia dzieci. Wymienić można tu takie dermatozy wrodzone jak pęcherzowe oddzielenie naskórka, chorobę Dariera oraz rybią łuskę. W tym przypadku wymienionych chorób nigdy nie można do końca wyleczyć. Kuracja polega zaś na łagodzeniu objawów i ma na celu zapobiegnięcie wystąpienia powikłań.

Alergiczne choroby skóry

W przeciwieństwie do schorzeń genetycznych choroby skóry o podłożu alergicznym występują u dzieci dość często. W grupie dermatoz o charakterze przewlekłym, nawrotowym znajduje się przede wszystkim wyprysk niemowlęcy oraz atopowe zapalenie skóry, których przyczyną są dość trudne do zidentyfikowania substancje uczulające. Tzw. alergeny to np.: niektóre owoce i warzywa, krowie mleko, jaja, orzechy, kakao, białko pszenicy (gluten), środki konserwujące i barwiące dodawane do żywności, środki chemiczne (proszki do prania, substancje czyszczące), a także sierść zwierząt i występujące w powietrzu roztocza. W związku z tym leczenie alergii bardzo często polega na odstawieniu produktów spożywczych stanowiących alergeny bądź rezygnacji z bezpośredniego kontaktu ze środkami chemicznymi.

Dermatozy zakaźne

W tej grupie znajdują się popularne dla wieku dziecięcego choroby skóry, którymi dzieci zarażają się od siebie nawzajem (najczęściej w przedszkolu). Są to: liszajec zakaźny, świerzb, łupież różowy, grzybice, brodawki, mięczak zakaźny oraz opryszczka. W momencie ich wystąpienia należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, gdyż przeważnie dermatozy te leczyć należy odpowiednimi antybiotykami, lekami lub maściami.

Leave a Reply