fbpx

Blog

Poznaj naszą wiedzę.
01
maj

Dermatologia na przestrzeni dziejów – od starożytności do czasów współczesnych

Dermatologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się badaniem i opisywaniem przyczyn oraz mechanizmów funkcjonowania chorób skóry i jej przydatków – włosów, paznokci oraz gruczołów potowych i łojowych. Stale poszukuje sposobów zapobiegania i leczenia dermatoz. Oprócz tego analizuje niektóre choroby ogólnoustrojowe, które przede wszystkim objawiają się na powierzchni ciała (np. czerniak złośliwy, rumień guzowaty). Ogólnie dyscyplinę tę dzieli się na dermatologię kliniczną (diagnozowanie i leczenie) i doświadczalną (poznawanie struktury i mechanizmów). W związku z tyn jest jedną z podstawowych lekarskich specjalności niezabiegowych.

Historia dermatologii

Już w starożytności wyraźnie dostrzegalne gołym okiem schorzenia skórne budziły zainteresowanie ówczesnych medyków. Szczególnie zafascynowani tą kwestia byli Rzymianie i Grecy. W Europie badanie zmian zachodzących na ciele nabrało szczególnego znaczenia w okresie średniowiecza, kiedy to rozprzestrzeniać zaczęły się trąd i dżuma. Wczesne wykrycie tychże chorób mogło bowiem spowolnić epidemię, a tym samym uchronić życie całych społeczności. Mimo wszystko musiały minąć całe stulecia, ażeby stworzono oddzielną naukę o chorobach skóry i zaczęto tworzyć osobne techniki badawcze. Dopiero narodziny anatomii patologicznej, a także zastosowanie mikroskopu otworzyły drogę do kształtowania się nowoczesnej dermatologii.

Miejsce dermatologii w medycynie XXI wieku

Dziś dermatologia obejmuje m.in. badania nad anatomią i fizjologią skóry, profilaktykę i leczenie różnego rodzaju wykwitów, epidemiologię, laseroterapię, fizykoterapię, antybiotykoterapię, zaburzenia wrodzone i defekty immunologiczne. Na bazie tej dziedziny powstaje również coraz więcej dyscyplin, takich jak np. wenerologia, kosmetologia, medycyna estetyczna, dermatologia alergologiczna, fotodermatologia, czy też psychodermatologia. Jednak dermatolodzy przede wszystkim leczą zmiany skórne powodowane przez bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty i alergeny (żywność, środki czystości, roztocza, sierść) oraz choroby wrodzone, które przechodzą z człowieka na człowieka wraz z genami.

Leave a Reply