fbpx

Blog

Poznaj naszą wiedzę.
20
lis

Jak zredukować blizny po trądziku?

Większość z nas w wieku nastoletnim borykała się z problemem trądziku. Część, mimo upływu lat cierpi zaś na tzw. trądzik dorosły (różowaty). W sytuacjach, gdy zbyt późno podjęliśmy z nim walkę bądź zamiast iść po poradę do dermatologa próbowaliśmy wyleczyć go na własną rękę, niejednokrotnie dochodziło do tego, że trądzik pozostawiał po sobie nieestetyczne blizny zanikowe i przebarwienia. Jak sobie z nimi radzić?

Pielęgnacja cery trądzikowej

Tak samo, jak w przypadku wielu chorób skórnych przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni poziom higieny. Przemyślana pielęgnacja cery zapobiega tworzeniu się blizn. Systematyczne oczyszczanie i złuszczanie wykazuje działanie przeciwzapalne. Dermatolodzy polecają raz w miesiącu wykonywać peeling kwasem salicylowym lub zabieg delikatnej mikrodermabrazji. Ogromne znaczenie ma również dieta – pozytywny wpływ na skórę wykazują posiłki bogate w witaminy i antyutleniacze.

Laseroterapia na trądzik o średnim nasileniu

Doskonałą metodą walki z trądzikiem o małym i średnim nasileniu są zabiegi specjalnym laserem, np. bromkowo-miedziowym, który umożliwia eliminację stanu zapalnego oraz zapobiega powstawaniu nowego. Poza tym, promieniowanie lasera jest pochłaniane przez barwnik bakterii odpowiedzialnych za rozwój trądziku. Dzięki temu są one redukowane i obserwować można znaczny spadek pojawiania się nowych zmian. Wreszcie urządzenie wykazuje działanie biostymulujące, które mobilizuje organizm do obrony i regeneracji oraz powoduje blaknięcie przebarwień skórnych. W zależności od ilości i nasilenia blizn wykonuje się serie od trzech do dziesięciu zabiegów.

Niwelowanie blizn laserem frakcyjnym

Najlepszym sposobem na usunięcie zanikowych blizn potrądzikowych jest zastosowanie ablacyjnego lasera frakcyjnego. Urządzenie te tworzy w skórze mikrouszkodzenia, a jednocześnie pozostawia na obszarach wokół nich nienaruszone tkanki. Proces ten ułatwia i przyśpiesza prawidłowe gojenie. Należy jednak pamiętać, że taki zabieg wymaga około tygodniowej rekonwalescencji. Takie czynniki, jak głębokość i rozległość blizn decydują o tym, ile serii laserem należy wykonać. W zdecydowanej większości przypadków są to około trzy zabiegi w gabinecie dermatologa w odstępach jednego miesiąca.

Leave a Reply